Advertisement

Grammy Awards 2024: Taylor Swift, SZA and Boygenius Among Night’s Biggest Winners — See Full List

Grammy Awards 2024: Taylor Swift, SZA and Boygenius Among Night’s Biggest Winners — See Full List
Grammy Awards 2024: Taylor Swift, SZA and Boygenius Among Night’s Biggest Winners — See Full List

Taylor Swift, SZA, boygenius and Miley Cyrus were just a few of the big winners at the 66th Grammy Awards that aired on CBS Sunday.

More from TVLine

SZA, boygenius and Killer Mike led the pack with three wins each, with SZA winning for Best Progressive R&B Album, Best R&B Song and Best Pop Duo/Group Performance (alongside Phoebe Bridgers for “Ghost in the Machine”).

Following right behind with two trophies each were Paramore (Best Rock Album and Alternative Music Performance), Miley Cyrus (Record of the Year and Best Pop Solo Performance) and Billie Eilish (Song of the Year and Best Song Written for Visual Media).

Speaking of Swift (who earlier broke big news about her upcoming new album), the Midnights singer made Grammys history by becoming the first artist to win Album of the Year four times. Her other win of the night was for Best Pop Vocal Album.

Read on for a breakdown of this year’s Grammy winners, then drop a comment with your thoughts on the results. Which wins made you the happiest? And were any of your favorites totally robbed?

GENERAL FIELD

GENERAL FIELD
GENERAL FIELD

RECORD OF THE YEAR
“Worship,” Jon Batiste
“Not Strong Enough,” boygenius
“Flowers,” Miley Cyrus — WINNER!
“What Was I Made For?,” Billie Eilish
“On My Mama,” Victoria Monét
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift
“Kill Bill,” SZA

ALBUM OF THE YEAR
World Music Radio, Jon Batiste
the record, boygenius
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
The Age Of Pleasure, Janelle Monáe
GUTS, Olivia Rodrigo
Midnights, Taylor Swift — WINNER!
SOS, SZA

SONG OF THE YEAR
“A&W,” Lana Del Rey
“Anti-Hero,” Taylor Swift
“Butterfly,” Jon Batiste
“Dance The Night,” Dua Lipa
“Flowers,” Miley Cyrus
“Kill Bill,” SZA
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“What Was I Made For?,” Billie Eilish — WINNER!

BEST NEW ARTIST
Gracie Abrams
Fred again..
Ice Spice
Jelly Roll
Coco Jones
Noah Kahan
Victoria Monét — WINNER!
The War And Treaty

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
Jack Antonoff — WINNER!
Dernst “D’Mile” Emile II
Hit-Boy
Metro Boomin
Daniel Nigro

SONGWRITER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL
Edgar Barrera
Jessie Jo Dillon 
Shane McAnally
Theron Thomas — WINNER!
Justin Tranter

   

POP & DANCE/ELECTRONIC

POP & DANCE/ELECTRONIC
POP & DANCE/ELECTRONIC

BEST POP SOLO PERFORMANCE
“Flowers,” Miley Cyrus
— WINNER!
“Paint The Town Red,” Doja Cat
“What Was I Made For?,” Billie Eilish
“Vampire,” Olivia Rodrigo
“Anti-Hero,” Taylor Swift

BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE
“Thousand Miles,” Miley Cyrus featuring Brandi Carlile
“Candy Necklace,” Lana Del Rey featuring Jon Batiste
“Never Felt So Alone,” Labrinth featuring Billie Eilish
“Karma,” Taylor Swift featuring Ice Spice
“Ghost In The Machine,” SZA featuring Phoebe Bridgers — WINNER!

BEST POP VOCAL ALBUM
Chemistry, Kelly Clarkson
Endless Summer Vacation, Miley Cyrus
GUTS, Olivia Rodrigo
– (Subtract), Ed Sheeran
Midnights, Taylor Swift — WINNER!

BEST DANCE/ELECTRONIC RECORDING
“Blackbox Life Recorder 21F,” Aphex Twin
“Loading,” James Blake
“Higher Than Ever Before,” Disclosure
“Strong,” Romy & Fred again..
“Rumble,” Skrillex, Fred again.. & Flowdan — WINNER!

BEST POP DANCE RECORDING
“Baby Don’t Hurt Me,” David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray
“Miracle,” Calvin Harris & Ellie Goulding
“Padam Padam,” Kylie Minogue — WINNER!
“One In A Million,” Bebe Rexha & David Guetta
“Rush,” Troye Sivan

BEST DANCE/ELECTRONIC MUSIC ALBUM
Playing Robots Into Heaven, James Blake
For That Beautiful Feeling, The Chemical Brothers
Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022), Fred again.. — WINNER!
Kx5, Kx5
Quest For Fire, Skrillex

ROCK, METAL & ALTERNATIVE

ROCK, METAL & ALTERNATIVE
ROCK, METAL & ALTERNATIVE

BEST ROCK PERFORMANCE
“Sculptures Of Anything Goes,” Arctic Monkeys
“More Than A Love Song,” Black Pumas
“Not Strong Enough,” boygenius — WINNER!
“Rescued,” Foo Fighters
“Lux Æterna,” Metallica

BEST METAL PERFORMANCE
“Bad Man,” Disturbed
“Phantom Of The Opera,” Ghost
“72 Seasons,” Metallica — WINNER!
“Hive Mind,” Slipknot
“Jaded,” Spiritbox

BEST ROCK SONG
“Angry,” The Rolling Stones
“Ballad Of A Homeschooled Girl,” Olivia Rodrigo
“Emotion Sickness,” Queens Of The Stone Age
“Not Strong Enough,” boygenius — WINNER!
“Rescued,” Foo Fighters

BEST ROCK ALBUM
But Here We Are, Foo Fighters
Starcatcher, Greta Van Fleet
72 Seasons, Metallica
This Is Why, Paramore — WINNER!
In Times New Roman…, Queens Of The Stone Age

BEST ALTERNATIVE MUSIC PERFORMANCE
“Belinda Says,” Alvvays
“Body Paint,” Arctic Monkeys
“Cool About It,” boygenius
“A&W,” Lana Del Rey
“This Is Why,” Paramore — WINNER!

BEST ALTERNATIVE MUSIC ALBUM
The Car, Arctic Monkeys
The Record, boygenius — WINNER!
Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey
Cracker Island, Gorillaz
I Inside The Old Year Dying, PJ Harvey

R&B, RAP & SPOKEN WORD POETRY

R&B, RAP & SPOKEN WORD POETRY
R&B, RAP & SPOKEN WORD POETRY

BEST R&B PERFORMANCE
“Summer Too Hot,” Chris Brown
“Back To Love,” Robert Glasper featuring SiR & Alex Isley
“ICU,” Coco Jones — WINNER!
“How Does It Make You Feel,” Victoria Monét
“Kill Bill,” SZA

BEST TRADITIONAL R&B PERFORMANCE
“Simple,” Babyface featuring Coco Jones
“Lucky,” Kenyon Dixon
“Hollywood,” Victoria Monét featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét
“Good Morning,” PJ Morton featuring Susan Carol — WINNER!
“Love Language,” SZA

BEST R&B SONG
“Angel,” Halle
“Back To Love,” Robert Glasper featuring SiR & Alex Isley
“ICU,” Coco Jones
“On My Mama,” Victoria Monét
“Snooze,” SZA — WINNER!

BEST PROGRESSIVE R&B ALBUM
Since I Have A Lover, 6LACK
The Love Album: Off The Grid, Diddy
Nova, Terrace Martin And James Fauntleroy
The Age Of Pleasure, Janelle Monáe
SOS, SZA — WINNER!

BEST R&B ALBUM
Girls Night Out, Babyface
What I Didn’t Tell You (Deluxe), Coco Jones
Special Occasion, Emily King
JAGUAR II, Victoria Monét — WINNER!
CLEAR 2: SOFT LIFE EP, Summer Walker

BEST RAP PERFORMANCE
“The Hillbillies,” Baby Keem featuring Kendrick Lamar
“Love Letter,” Black Thought
“Rich Flex,” Drake & 21 Savage
“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Killer Mike featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane — WINNER!
“Players,” Coi Leray

BEST MELODIC RAP PERFORMANCE
“Sittin’ On Top Of The World,” Burna Boy featuring 21 Savage
“Attention,” Doja Cat
“Spin Bout U,” Drake & 21 Savage
“All My Life,” Lil Durk featuring J. Cole — WINNER!
“Low,” SZA

BEST RAP SONG
“Attention,” Doja Cat
“Barbie World,” Nicki Minaj & Ice Spice featuring Aqua
“Just Wanna Rock,” Lil Uzi Vert
“Rich Flex,” Drake & 21 Savage
“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Killer Mike featuring André 3000, Future And Eryn Allen KaneWINNER!

BEST RAP ALBUM
Her Loss, Drake & 21 Savage
MICHAEL, Killer Mike — WINNER!
HEROES & VILLIANS, Metro Boomin
King’s Disease III, Nas
UTOPIA, Travis Scott

BEST SPOKEN WORD POETRY ALBUM
A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited, Queen Sheba
For Your Consideration’24 -The Album, Prentice Powell and Shawn William
Grocery Shopping With My Mother, Kevin Powell
The Light Inside, J. Ivy — WINNER!
When The Poems Do What They Do, Aja Monet

JAZZ, TRADITIONAL POP, CONTEMPORARY INSTRUMENTAL & MUSICAL THEATER

JAZZ, TRADITIONAL POP, CONTEMPORARY INSTRUMENTAL & MUSICAL THEATER
JAZZ, TRADITIONAL POP, CONTEMPORARY INSTRUMENTAL & MUSICAL THEATER

BEST JAZZ PERFORMANCE
“Movement 18′ (Heroes),” Jon Batiste
“Basquiat,” Lakecia Benjamin
“Vulnerable (Live),” Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté
“But Not For Me,” Fred Hersch & Esperanza Spalding
“Tight,” Samara Joy — WINNER!

BEST JAZZ VOCAL ALBUM
For Ella 2, Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band
Alive At The Village Vanguard, Fred Hersch & Esperanza Spalding
Lean In, Gretchen Parlato & Lionel Loueke
Mélusine, Cécile McLorin Salvant
How Love Begins, Nicole Zuraitis — WINNER!

BEST JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM
The Source, Kenny Barron
Phoenix, Lakecia Benjamin
Legacy: The Instrumental Jawn, Adam Blackstone
The Winds Of Change, Billy Childs — WINNER!
Dream Box, Pat Metheny

BEST LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM
The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo, ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla
Dynamic Maximum Tension, Darcy James Argue’s Secret Society
Basie Swings The Blues, The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart — WINNER!
Olympians, Vince Mendoza & Metropole Orkest
The Charles Mingus Centennial Sessions, Mingus Big Band

BEST LATIN JAZZ ALBUM
Quietude, Eliane Elias
My Heart Speaks, Ivan Lins With The Tblisi Symphony Orchestra
Vox Humana, Bobby Sanabria Multiverse Big Band
Cometa, Luciana Souza & Trio Corrente
El Arte Del Bolero Vol. 2, Miguel Zenón & Luis Perdomo — WINNER!

BEST ALTERNATIVE JAZZ ALBUM
Love In Exile, Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
Quality Over Opinion, Louis Cole
SuperBlue: The Iridescent Spree, Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue
Live At The Piano, Cory Henry
The Omnichord Real Book, Meshell Ndegeocello — WINNER!

BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM
To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim, Liz Callaway
Pieces Of Treasure, Rickie Lee Jones
Bewitched, Laufey — WINNER!
Holidays Around The World, Pentatonix
Only The Strong Survive, Bruce Springsteen
Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3, Various Artists

BEST CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM
As We Speak, Béla Fleck, Zakir Hussain & Edgar Meyer, featuring Rakesh Chaurasia — WINNER!
On Becoming, House Of Waters
Jazz Hands, Bob James
The Layers, Julian Lage
All One, Ben Wendel

BEST MUSICAL THEATER ALBUM
Kimberly Akimbo, Original Broadway Cast
Parade, 2023 Broadway Cast
Shucked, Original Broadway Cast
Some Like It Hot, Original Broadway Cast — WINNER!
Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street, 2023 Broadway Cast

COUNTRY & AMERICAN ROOTS

COUNTRY & AMERICAN ROOTS
COUNTRY & AMERICAN ROOTS

BEST COUNTRY SOLO PERFORMANCE
“In Your Love,” Tyler Childers
“Buried,” Brandy Clark
“Fast Car,” Luke Combs
“The Last Thing On My Mind,” Dolly Parton
“White Horse,” Chris Stapleton — WINNER!

BEST COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE
“High Note,” Dierks Bentley featuring Billy Strings
“Nobody’s Nobody,” Brothers Osborne
“I Remember Everything,” Zach Bryan featuring Kacey Musgraves — WINNER!
“Kissing Your Picture (Is So Cold),” Vince Gill & Paul Franklin
“Save Me,” Jelly Roll with Lainey Wilson
“We Don’t Fight Anymore,” Carly Pearce featuring Chris Stapleton

BEST COUNTRY SONG
“Buried,” Brandy Clark
“I Remember Everything,” Zach Bryan featuring Kacey Musgraves
“In Your Love,” Tyler Childers
“Last Night,” Morgan Wallen
“White Horse,” Chris Stapleton — WINNER!

BEST COUNTRY ALBUM
Rolling Up The Welcome Mat, Kelsea Ballerini
Brothers Osborne, Brothers Osborne
Zach Bryan, Zach Bryan
Rustin’ In The Rain, Tyler Childers
Bell Bottom Country, Lainey Wilson — WINNER!

BEST AMERICAN ROOTS PERFORMANCE
“Butterfly,” Jon Batiste
“Heaven Help Us All,” The Blind Boys Of Alabama
“Inventing The Wheel,” Madison Cunningham
“You Louisiana Man,” Rhiannon Giddens
“Eve Was Black,” Allison Russell — WINNER!

BEST AMERICANA PERFORMANCE
“Friendship,” The Blind Boys Of Alabama
“Help Me Make It Through The Night,” Tyler Childers
“Dear Insecurity,” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile — WINNER!
“King Of Oklahoma,” Jason Isbell And The 400 Unit
“The Returner,” Allison Russell

BEST AMERICAN ROOTS SONG
“Blank Page,” The War And Treaty
“California Sober,” Billy Strings featuring Willie Nelson
“Cast Iron Skillet,” Jason Isbell And The 400 Unit — WINNER!
“Dear Insecurity,” Brandy Clark featuring Brandi Carlile
“The Returner,” Allison Russell

BEST AMERICANA ALBUM
Brandy Clark, Brandy Clark
The Chicago Sessions, Rodney Crowell
You’re The One, Rhiannon Giddens
Weathervanes, Jason Isbell And The 400 Unit — WINNER!
The Returner, Allison Russell

BEST BLUEGRASS ALBUM
Radio John: Songs of John Hartford, Sam Bush
Lovin’ Of The Game, Michael Cleveland
Mighty Poplar, Mighty Poplar
Bluegrass, Willie Nelson
Me/And/Dad, Billy Strings
City Of Gold, Molly Tuttle & Golden Highway — WINNER!

BEST TRADITIONAL BLUES ALBUM
Ridin’, Eric Bibb
The Soul Side Of Sipp, Mr. Sipp
Life Don’t Miss Nobody, Tracy Nelson
Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s Lounge, John Primer
All My Love For You, Bobby Rush — WINNER!

BEST CONTEMPORARY BLUES ALBUM
Death Wish Blues, Samantha Fish And Jesse Dayton
Healing Time, Ruthie Foster
Live In London, Christone “Kingfish” Ingram
Blood Harmony, Larkin Poe — WINNER!
LaVette!, Bettye LaVette

BEST FOLK ALBUM
Traveling Wildfire, Dom Flemons
I Only See The Moon, The Milk Carton Kids
Joni Mitchell At Newport [Live], Joni Mitchell — WINNER!
Celebrants, Nickel Creek
Jubilee, Old Crow Medicine Show
Seven Psalms, Paul Simon
Folkocracy, Rufus Wainwright

BEST REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM
New Beginnings, Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band — WINNER! (TIE)
Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers
Live: Orpheum Theater Nola, Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra — WINNER! (TIE)
Made In New Orleans, New Breed Brass Band
Too Much To Hold, New Orleans Nightcrawlers
Live At The Maple Leaf, The Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

GOSPEL & CONTEMPORARY CHRISTIAN

GOSPEL & CONTEMPORARY CHRISTIAN
GOSPEL & CONTEMPORARY CHRISTIAN

BEST GOSPEL PERFORMANCE/SONG
“God Is Good,” Stanley Brown featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard
“Feel Alright (Blessed),” Erica Campbell
“Lord Do It For Me (Live),” Zacardi Cortez
“God Is,” Melvin Crispell III
“All Things,” Kirk Franklin — WINNER!

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG
“Believe,” Blessing Offor
“Firm Foundation (He Won’t) [Live],” Cody Carnes
“Thank God I Do,” Lauren Daigle
“Love Me Like I Am,” for KING & COUNTRY featuring Jordin Sparks
“Your Power,” Lecrae & Tasha Cobbs Leonard — WINNER!
“God Problems,” Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine

BEST GOSPEL ALBUM
I Love You, Erica Campbell
Hymns (Live), Tasha Cobbs Leonard
The Maverick Way, Maverick City Music
My Truth, Jonathan McReynolds
All Things New: Live In Orlando, Tye Tribbett — WINNER!

BEST CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM
My Tribe, Blessing Offor
Emanuel, Da’ T.R.U.T.H.
Lauren Daigle, Lauren Daigle
Church Clothes 4, Lecrae — WINNER!
I Believe, Phil Wickham

BEST ROOTS GOSPEL ALBUM
Tribute To The King, The Blackwood Brothers Quartet
Echoes Of The South, Blind Boys Of Alabama — WINNER!
Songs That Pulled Me Through The Tough Times, Becky Isaacs Bowman
Meet Me At The Cross, Brian Free & Assurance
Shine: The Darker The Night The Brighter The Light, Gaither Vocal Band

LATIN, GLOBAL, REGGAE & NEW AGE, AMBIENT OR CHANT

LATIN, GLOBAL, REGGAE & NEW AGE, AMBIENT OR CHANT
LATIN, GLOBAL, REGGAE & NEW AGE, AMBIENT OR CHANT

BEST LATIN POP ALBUM
La Cuarta Hoja, Pablo Alborán
Beautiful Humans, Vol. 1, AleMor
A Ciegas, Paula Arenas
La Neta, Pedro Capó
Don Juan, Maluma
X Mí (Vol. 1), Gaby Moreno — WINNER!

BEST MUSICA URBANA ALBUM
SATURNO, Rauw Alejandro
MAÑANA SERÁ BONITO, Karol G — WINNER!
DATA, Tainy

BEST LATIN ROCK OR ALTERNATIVE ALBUM
MARTÍNEZ, Cabra
Leche De Tigre, Diamante Eléctrico
Vida Cotidiana, Juanes — WINNER! (TIE)
De Todas Las Flores, Natalia Lafourcade (TIE)
EADDA9223, Fito Paez

BEST MUSICA MEXICANA ALBUM (INCLUDING TEJANO)
Bordado A Mano, Ana Bárbara
La Sánchez, Lila Downs
Motherflower, Flor De Toloache
Amor Como En Las Películas De Antes, Lupita Infante
GÉNESIS, Peso Pluma — WINNER!

BEST TROPICAL LATIN ALBUM
Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022), Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta — WINNER!
Voy A Ti, Luis Figueroa
Niche Sinfónico, Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia
VIDA, Omara Portuondo
MIMY & TONY, Tony Succar, Mimy Succar
Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives

BEST GLOBAL MUSIC PERFORMANCE
“Shadow Forces,” Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily
“Alone,” Burna Boy
“FEEL,” Davido
“Milagro Y Desastre,” Silvana Estrada
“Abundance In Millets,” Falu & Gaurav Shah featuring PM Narendra Modi
“Pashto,” Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia — WINNER!
“Todo Colores,” Ibrahim Maalouf featuring Cimafunk & Tank And The Bangas

BEST AFRICAN MUSIC PERFORMANCE
“Amapiano,” ASAKE & Olamide
“City Boys,” Burna Boy
“UNAVAILABLE,” Davido Featuring Musa Keys
“Rush,” Ayra Starr
“Water,” Tyla — WINNER!

BEST GLOBAL MUSIC ALBUM
Epifanías, Susana Baca
History, Bokanté
I Told Them…, Burna Boy
Timeless, Davido
This Moment, Shakti — WINNER!

BEST REGGAE ALBUM
Born For Greatness, Buju Banton
Simma, Beenie Man
Cali Roots Riddim 2023, Collie Buddz
No Destroyer, Burning Spear
Colors Of Royal, Julian Marley & Antaeus — WINNER!

BEST NEW AGE, AMBIENT OR CHANT ALBUM
Aquamarine, Kirsten Agresta-Copely
Moments Of Beauty, Omar Akram
Some Kind Of Peace (Piano Reworks), Ólafur Arnalds
Ocean Dreaming Ocean, David Darling & Hans Christian
So She Howls, Carla Patullo Featuring Tonality And The Scorchio Quartet — WINNER!

CHILDREN’S, COMEDY, AUDIO BOOKS, VISUAL MEDIA & MUSIC VIDEO/FILM

CHILDREN’S, COMEDY, AUDIO BOOKS, VISUAL MEDIA & MUSIC VIDEO/FILM
CHILDREN’S, COMEDY, AUDIO BOOKS, VISUAL MEDIA & MUSIC VIDEO/FILM

BEST CHILDREN’S MUSIC ALBUM
Ahhhhh!, Andrew & Polly
Ancestars, Pierce Freelon & Nnenna Freelon
Hip Hope For Kids!, DJ Willy Wow!
Taste The Sky, Uncle Jumbo
We Grow Together Preschool Songs, 123 Andrés — WINNER!

BEST COMEDY ALBUM
I Wish You Would, Trevor Noah
I’m An Entertainer, Wanda Sykes
Selective Outrage, Chris Rock
Someone You Love, Sarah Silverman
What’s In A Name?, Dave Chappelle — WINNER!

BEST AUDIO BOOK, NARRATION AND STORYTELLING RECORDING
Big Tree, Meryl Streep
Boldly Go: Reflections On A Life Of Awe And Wonder, William Shatner
The Creative Act: A Way Of Being, Rick Rubin
It’s Ok To Be Angry About Capitalism, Senator Bernie Sanders
The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times, Michelle Obama — WINNER!

BEST COMPILATION SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA
AURORA, Daisy Jones & The Six
Barbie The Album, Various Artists — WINNER!
Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By, Various Artists
Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3, Various Artists
Weird: The Al Yankovic Story, Weird Al Yankovic

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA (FILM & TELEVISION)
Barbie, Mark Ronson & Andrew Wyatt
Black Panther: Wakanda Forever, Ludwig Göransson
The Fabelmans, John Williams
Indiana Jones And The Dial Of Destiny, John Williams
Oppenheimer, Ludwig Göransson — WINNER!

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VIDEO GAMES AND OTHER INTERACTIVE MEDIA
Call Of Duty®: Modern Warfare II, Sarah Schachner
God Of War Ragnarök, Bear McCreary
Hogwarts Legacy, Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”
Star Wars Jedi: Survivor, Stephen Barton & Gordy Haab — WINNER!
Stray Gods: The Roleplaying Musical, Montaigne, Tripod & Austin Wintory

BEST SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA
“Barbie World” from Barbie The Album, Nicki Minaj & Ice Spice featuring Aqua
“Dance The Night” from Barbie The Album, Dua Lipa
“I’m Just Ken” from Barbie The Album, Ryan Gosling
“Lift Me Up” from Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By, Rihanna
“What Was I Made For?” from Barbie The Album, Billie Eilish — WINNER!

BEST MUSIC VIDEO
“I’m Only Sleeping,” The Beatles — WINNER!
“In Your Love,” Tyler Childers
“What Was I Made For?,” Billie Eilish
“Count Me Out,” Kendrick Lamar
“Rush,” Troye Sivan

BEST MUSIC FILM
Moonage Daydream, David Bowie — WINNER!
How I’m Feeling Now, Lewis Capaldi)
Live From Paris, The Big Steppers Tour, Kendrick Lamar
I Am Everything, Little Richard
Dear Mama, Tupac Shakur

PACKAGE, NOTES & HISTORICAL

PACKAGE, NOTES & HISTORICAL
PACKAGE, NOTES & HISTORICAL

BEST RECORDING PACKAGE
The Art Of Forgetting, Caroline Rose
Cadenza 21′, Ensemble Cadenza 21′
Electrophonic Chronic, The Arc
Gravity Falls, Brad Breeck
Migration, Leaf Yeh
Stumpwork, Dry Cleaning — WINNER!

BEST BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE
The Collected Works Of Neutral Milk Hotel, Neutral Milk Hotel
For The Birds: The Birdsong Project, Various Artist — WINNER!
Gieo, Ngo
Inside: Deluxe Box Set, Bo Burnham
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Lou Reed

BEST ALBUM NOTES
Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live), John Coltrane & Eric Dolphy
I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn, Howdy Glenn
Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions, Iftin Band
Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971, Various Artists
Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos, Various Artists — WINNER!

BEST HISTORICAL ALBUM
Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17, Bob Dylan
The Moaninest Moan Of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922, Various Artists
Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971, Various Artists
Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Lou Reed
Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos, Various Artists — WINNER!

PRODUCTION, ENGINEERING, COMPOSITION & ARRANGEMENT

PRODUCTION, ENGINEERING, COMPOSITION & ARRANGEMENT
PRODUCTION, ENGINEERING, COMPOSITION & ARRANGEMENT

BEST ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL
Desire, I Want To Turn Into You, Caroline Polachek
History, Bokanté
JAGUAR II, Victoria Monét — WINNER!
Multitudes, Feist
The Record, boygenius

BEST ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL
The Blue Hour, Shara Nova & A Far Cry
Contemporary American Composers, Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra — WINNERS!
Fandango, Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic
Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor, Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry
Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces, Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL
David Frost
Morten Lindberg
Dmitriy Lipay
Elaine Martone — WINNER!
Brian Pidgeon

BEST REMIXED RECORDING
“Alien Love Call,” Turnstile & BADBADNOTGOOD featuring Blood Orang
“New Gold (Dom Dolla Remix),” Gorillaz featuring Tame Impala & Bootie Brown
“Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix),” Lane 8
“Wagging Tongue (Wet Leg Remix),” Depeche Mode — WINNER!
“Workin’ Hard (Terry Hunter Remix),” Mariah Carey

BEST IMMERSIVE AUDIO ALBUM
Act 3 (Immersive Edition), Ryan Ulyate
Blue Clear Sky, George Strait
The Diary Of Alicia Keys, Alicia Keys — WINNER!
God Of War Ragnarök (Original Soundtrack), Bear McCreary
Silence Between Songs, Madison Beer

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION
“Amerikkan Skin,” Lakecia Benjamin featuring Angela Davis
“Can You Hear The Music,” Ludwig Göransson
“Cutey And The Dragon,” Quartet San Francisco featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band
“Helena’s Theme,” John Williams — WINNER!
“Motion,” Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain featuring Rakesh Chaurasia

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA
“Angels We Have Heard On High,” Just 6
“Can You Hear The Music,” Ludwig Göransson
“Folsom Prison Blues,” The String Revolution featuring Tommy Emmanuel — WINNER!
“I Remember Mingus,” Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band featuring Paquito D’Rivera
“Paint It Black,” Wednesday Addams

BEST ARRANGEMENT, INSTRUMENTS AND VOCALS
“April In Paris,” Patti Austin featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band
“Com Que Voz (Live),” Maria Mendes featuring John Beasley & Metropole Orkest
“Fenestra,” Cécile McLorin Salvant
In The Wee Small Hours Of The Morning,” säje featuring Jacob Collier — WINNER!
“Lush Life,” Samara Joy

CLASSICAL

CLASSICAL
CLASSICAL

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE
“Adès: Dante,” Los Angeles Philharmonic — WINNER!
“Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces,” Netherlands Radio Philharmonic Orchestra
“Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony,” The Philadelphia Orchestra
“Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy,” Buffalo Philharmonic Orchestra
“Stravinsky: The Rite Of Spring,” San Francisco Symphony

BEST OPERA RECORDING
Blanchard: Champion, The Metropolitan Opera Orchestra & The Metropolitan Opera Chorus — WINNER!
Corigliano: The Lord Of Cries, Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus
Little: Black Lodge, The Dime Museum & Isaura String Quartet

BEST CHORAL PERFORMANCE
“Carols After A Plague,” The Crossing
“The House Of Belonging,” Miró Quartet & Conspirare
“Ligeti: Lux Aeterna,” San Francisco Symphony Chorus
“Rachmaninoff: All-Night Vigil,” The Clarion Choir
“Saariaho: Reconnaissance,” Uusinta Ensemble & Helsinki Chamber Choir — WINNER!

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE
“American Stories,” Anthony McGill & Pacifica Quartet
“Beethoven For Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3,” Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos
“Between Breaths,” Third Coast Percussion
“Rough Magic,” Roomful Of Teeth — WINNER!
“Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker,” Catalyst Quartet

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO
“Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light,” Robert Black
“Akiho: Cylinders,” Andy Akiho
“The American Project,” Louisville Orchestra — WINNER!
“Difficult Grace,” Seth Parker Woods
“Of Love,” Curtis Stewart

BEST CLASSICAL SOLO VOCAL ALBUM
Because, Reginald Mobley
Broken Branches, Karim Sulayman
40@40, Laura Strickling
Rising, Lawrence Brownlee
Walking In The Dark, Julia Bullock — WINNER!

BLESS CLASSICAL COMPENDIUM
Fandango, Anne Akiko Meyers
Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?, Christopher Rountree
Mazzoli: Dark With Excessive Bright, Peter Herresthal
Passion For Bach And Coltrane, Alex Brown, Harlem Quartet, Imani Winds, Edward Perez, Neal Smith & A.B. Spellman — WINNER!
Sardinia, Chick Corea
Sculptures, Andy Akiho
Zodiac Suite, Aaron Diehl Trio & The Knights

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION
“Adès: Dante,” Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic
“Akiho: In That Space, At That Time,” Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony
“Brittelle: Psychedelics,” Roomful Of Teeth
“Mazzoli: Dark With Excessive Bright,” Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic
“Montgomery: Rounds,” Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful Of Teeth — WINNER!

Best of TVLine

Get more from TVLine.com: Follow us on Twitter, Facebook, Newsletter